Licensed to Bryan High School          Hy-Tek's Meet Manager 4/30/2016 03:18 PM
            JIM LAVRICH GOLDEN BEAR TRACK INVITATIONAL - 4/30/2016             
                             Shaffer Track & Field                             
                                    Results  

                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Napoleon                   221        2) Lake                      140   
    3) Bryan                       71        4) Wauseon                    45   
    5) Evergreen                   29        6) Scott                       4   

                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Napoleon                   188.50     2) Bryan                     139   
    3) Evergreen                   63        4) Wauseon                    59   
    5) Lake                        49.50     6) Scott                      24   
Women 100 Meter Dash
===================================================================
      Record:   12.40  1992        Rene Schumaker, Ottawa Glandorf             
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 31 Lee, Peyton               Napoleon                 13.33q  1 
  2 211 Jackson, Sophia          Lake                     13.48q  2 
  3 216 Staczek, Mya             Lake                     13.85q  1 
  4 22 Kuhlman, Abby             Napoleon                 13.93q  2 
  5 312 Minor, Allye             Bryan                    13.94q  2 
  6 Thompson, Amy                Scott                    14.00q  1 
  7 Evans, Tyra                  Scott                    14.26q  2 
  8 44 Pitner, Katharina         Napoleon                 14.35q  1 
  9 203 Stiles, Jade             Evergreen                14.63   1 
 10 209 Bekier, Kayla            Lake                     14.72   2 
 11 507 Perez, Jessica           Wauseon                  15.13   1 
 12 208 Tack, Sierra             Evergreen                15.88   2 
 13 211 Wheeler, Emily           Evergreen                16.05   1 
 14 526 Satkowski, Kaylei        Wauseon                  16.45   2 
 15 528 Martinez, Marissa        Wauseon                  17.04   2 
 
Women 100 Meter Dash
=======================================================================
      Record:   12.40  1992        Rene Schumaker, Ottawa Glandorf             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 31 Lee, Peyton               Napoleon                 13.12    10  
  2 211 Jackson, Sophia          Lake                     13.49     8  
  3 22 Kuhlman, Abby             Napoleon                 13.76     6  
  4 312 Minor, Allye             Bryan                    13.99     4  
  5 216 Staczek, Mya             Lake                     14.01     2  
  6 44 Pitner, Katharina         Napoleon                 14.24     1  
  7 Thompson, Amy                Scott                    14.39  
  8 Evans, Tyra                  Scott                    14.59  
Preliminaries
  9 203 Stiles, Jade             Evergreen                       
 10 209 Bekier, Kayla            Lake                            
 11 507 Perez, Jessica           Wauseon                         
 12 208 Tack, Sierra             Evergreen                       
 13 211 Wheeler, Emily           Evergreen                       
 14 526 Satkowski, Kaylei        Wauseon                         
 15 528 Martinez, Marissa        Wauseon                         
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
      Record:   25.62  2000        McKenzey Weidenhamer, Paulding              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 211 Jackson, Sophia          Lake                     28.03Q  3 
  2 216 Staczek, Mya             Lake                     29.40Q  2 
  3 207 Johns, Clair             Lake                     29.71Q  1 
  4 Thompson, Amy                Scott                    29.13Q  3 
  5 11 Blackwood, Rachel         Napoleon                 30.30Q  1 
  6 322 Smith, Sophie            Bryan                    30.57Q  2 
  7 318 Flint, Jerah             Bryan                    29.20q  3 
  8 514 Neilsen, Annika          Wauseon                  30.79q  3 
  9 Evans, Tyra                  Scott                    31.01   2 
 10 4 Schrieber, Brittney        Napoleon                 31.14   3 
 10 10 Ellingson, Megan          Napoleon                 31.14   2 
 12 303 Gonzales, Katrina        Bryan                    31.35   1 
 13 203 Stiles, Jade             Evergreen                31.54   3 
 14 222 Kennedy, Olivia          Evergreen                32.63   1 
 15 519 Bryan, Dani              Wauseon                  33.52   1 
 16 521 Starkweather, Aubrey     Wauseon                  35.45   2 
 -- 211 Wheeler, Emily           Evergreen                   NT   2 
 
Women 200 Meter Dash
=======================================================================
      Record:   25.62  2000        McKenzey Weidenhamer, Paulding              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 211 Jackson, Sophia          Lake                     28.01    10  
  2 216 Staczek, Mya             Lake                     29.46     8  
  3 318 Flint, Jerah             Bryan                    29.49     6  
  4 Thompson, Amy                Scott                    29.53     4  
  5 207 Johns, Clair             Lake                     29.64     2  
  6 322 Smith, Sophie            Bryan                    30.26     1  
  7 11 Blackwood, Rachel         Napoleon                 30.30  
  8 514 Neilsen, Annika          Wauseon                  30.94  
Preliminaries
  9 Evans, Tyra                  Scott                           
 10 4 Schrieber, Brittney        Napoleon                        
 10 10 Ellingson, Megan          Napoleon                        
 12 303 Gonzales, Katrina        Bryan                           
 13 203 Stiles, Jade             Evergreen                       
 14 222 Kennedy, Olivia          Evergreen                       
 15 519 Bryan, Dani              Wauseon                         
 16 521 Starkweather, Aubrey     Wauseon                         
 -- 211 Wheeler, Emily           Evergreen                       
 
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
      Record:   59.10  2007        Chelsea Gerken, Napoleon                    
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 204 Coutcher, Jessica        Lake                   1:07.63   2   10  
  2 40 McMahon, Kyrstin          Napoleon               1:07.96   2    8  
  3 203 Robie, Hannah            Lake                   1:08.48   2    6  
  4 514 Neilsen, Annika          Wauseon                1:08.88   1    4  
  5 214 Matlack, Olivia          Lake                   1:08.92   2    2  
  6 204 Floyd, Megan             Evergreen              1:09.46   2    1  
  7 Thompson, Amy                Scott                  1:11.63   2 
  8 3 Prigge, Cailyn             Napoleon               1:12.40   2 
  9 308 Tinkel, Morgan           Bryan                  1:12.67   1 
 10 305 Maxcy, Haley             Bryan                  1:14.62   1 
 11 43 Pedraza, Jaime            Napoleon               1:15.20   1 
 12 Evans, Tyra                  Scott                  1:18.50   2 
 13 208 Tack, Sierra             Evergreen              1:25.85   1 
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================
      Record:   2:21.07  2012        Hannah Fleck, Celina                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 7 Woods, Lexi                Napoleon               2:37.64    10  
  2 19 Dietrich, Makena          Napoleon               2:41.45     8  
  3 234 Petroff, Bri             Lake                   2:43.83     6  
  4 231 Lovell, Abi              Lake                   2:55.16     4  
  5 248 Vidra, Meghan            Lake                   2:58.65     2  
  6 512 Falor, Ashton            Wauseon                3:11.98     1  
  7 Omar, Muhaimina              Scott                  3:33.21  
 -- 311 Siller, Mackenzie        Bryan                       NT  
 -- Cisse, Mariam                Scott                       NT  
 -- 207 Schwan, Sarah            Evergreen                   NT  
 -- 218 McCormick, Alexis        Evergreen                   NT  
 -- 3 Prigge, Cailyn             Napoleon                    NT  
 
Women 1600 Meter Run
=======================================================================
      Record:   5:08.10  2001        Emily Schnitkey, Napoleon                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 1 Carpenter, Sarah           Napoleon               5:50.00    10  
  2 207 Schwan, Sarah            Evergreen              5:51.06     8  
  3 21 Schroeder, Lydia          Napoleon               5:56.79     6  
  4 311 Siller, Mackenzie        Bryan                  5:57.71     4  
  5 309 Willis, Brittney         Bryan                  6:25.09     2  
  6 231 Lovell, Abi              Lake                   6:27.06     1  
  7 15 Rieger, Danielle          Napoleon               6:31.84  
  8 248 Vidra, Meghan            Lake                   6:48.83  
  9 218 McCormick, Alexis        Evergreen              8:10.28  
 10 246 McKee, Olivia            Lake                   8:13.67  
 
Women 3200 Meter Run
=======================================================================
      Record:   11:10.32  2001        Kristina Roth, Celina                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 1 Carpenter, Sarah           Napoleon              14:24.69    10  
  2 2 Behm, Hannah               Napoleon              14:24.71     8  
  3 21 Schroeder, Lydia          Napoleon              14:24.72     6  
  4 231 Lovell, Abi              Lake                  15:48.26     4  
  5 528 Martinez, Marissa        Wauseon               17:13.96     2  
 -- 512 Falor, Ashton            Wauseon                     NT  
 
Women 100 Meter Hurdles
===================================================================
      Record:   14.44  1993        Traci Parsons, Defiance                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 31 Lee, Peyton               Napoleon                 15.97Q  1 
  2 36 Glanz, Kaelynn            Napoleon                 16.97Q  2 
  3 201 Briggs, Makenzie         Lake                     17.04Q  2 
  4 205 Kennedy, Amelia          Evergreen                17.41Q  1 
  5 24 Biederstedt, Alexandr     Napoleon                 17.79Q  1 
  6 306 Mock, Katelynn           Bryan                    18.85Q  2 
  7 314 Krupp, Baylee            Bryan                    18.92q  2 
  8 205 Johnson, Courtney        Lake                     19.43q  2 
  9 222 Kennedy, Olivia          Evergreen                19.56   2 
 10 207 Johns, Clair             Lake                     20.03   1 
 11 303 Gonzales, Katrina        Bryan                    20.08   1 
 12 505 Smith, Paige             Wauseon                  20.64   1 
 
Women 100 Meter Hurdles
=======================================================================
      Record:   14.44  1993        Traci Parsons, Defiance                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 31 Lee, Peyton               Napoleon                 16.27    10  
  2 201 Briggs, Makenzie         Lake                     17.00     8  
  3 36 Glanz, Kaelynn            Napoleon                 17.11     6  
  4 205 Kennedy, Amelia          Evergreen                17.20     4  
  5 24 Biederstedt, Alexandr     Napoleon                 17.97     2  
  6 306 Mock, Katelynn           Bryan                    18.76     1  
  7 205 Johnson, Courtney        Lake                     19.02  
 -- 314 Krupp, Baylee            Bryan                       NT  
Preliminaries
  9 222 Kennedy, Olivia          Evergreen                       
 10 207 Johns, Clair             Lake                            
 11 303 Gonzales, Katrina        Bryan                           
 12 505 Smith, Paige             Wauseon                         
 
Women 300 Meter Hurdles
==========================================================================
      Record:   44.80  1993        Traci Parsons, Defiance                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 6 Peckinpaugh, McKenna       Napoleon                 49.10   1   10  
  2 24 Biederstedt, Alexandr     Napoleon                 50.45   1    8  
  3 36 Glanz, Kaelynn            Napoleon                 50.48   2    6  
  4 210 Sutter, Bailie           Evergreen                51.07   1    4  
  5 205 Kennedy, Amelia          Evergreen                51.38   2    2  
  6 206 Fisher, Alyx             Lake                     51.58   2    1  
  7 201 Briggs, Makenzie         Lake                     52.89   1 
  8 205 Johnson, Courtney        Lake                     55.32   2 
  9 303 Gonzales, Katrina        Bryan                    55.65   2 
 10 315 Greenler, Mykenzi        Bryan                    59.95   2 
 11 505 Smith, Paige             Wauseon                1:00.10   1 
 12 526 Satkowski, Kaylei        Wauseon                1:06.01   2 
 
Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
      Record:   51.80  1998        Central Catholic                            
                       Preston, Johnson, Loper, Haney                    
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Lake  'A'                                             53.74    10  
     1) Johnson, Courtney               2) Johns, Clair                   
     3) Staczek, Mya                    4) Jackson, Sophia                
  2 Napoleon  'A'                                         54.87     8  
     1) Kuhlman, Abby                   2) Behnfeldt, Olivia              
     3) Blackwood, Rachel               4) Pitner, Katharina              
  3 Evergreen  'A'                                        56.36     6  
     1) Kennedy, Olivia                 2) Kennedy, Amelia                
     3) Stiles, Jade                    4) Sutter, Bailie                 
  4 Bryan  'A'                                            56.81     4  
     1) Smith, Sophie                   2) Krupp, Baylee                  
     3) Flint, Jerah                    4) Minor, Allye                   
  5 Wauseon  'A'                                        1:02.31     2  
     1) Gray, Alex                      2) Satkowski, Kaylei              
     3) Nofziger, Kalyn                 4) Perez, Jessica                 
 
Women 4x200 Meter Relay
=======================================================================
      Record:   1:47.42  2013        Ottawa Glandorf                           
                         D. Ellerbrock, Maag, E. Ellerbrock, Stechschulte  
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Lake  'A'                                           1:55.37    10  
     1) Staczek, Mya                    2) Coutcher, Jessica              
     3) Robie, Hannah                   4) Jackson, Sophia                
  2 Napoleon  'A'                                       1:58.52     8  
     1) Blackwood, Rachel               2) Schrieber, Brittney            
     3) Ellingson, Megan                4) Biederstedt, Alexandria        
  3 Bryan  'A'                                          1:58.56     6  
     1) Smith, Sophie                   2) Greenler, Mykenzi              
     3) Gonzales, Katrina               4) Flint, Jerah                   
  4 Evergreen  'A'                                      2:11.47     4  
     1) Kennedy, Olivia                 2) Floyd, Megan                   
     3) Tack, Sierra                    4) Stiles, Jade                   
  5 Wauseon  'A'                                        2:13.76     2  
     1) Gray, Alex                      2) Satkowski, Kaylei              
     3) Nofziger, Kalyn                 4) Perez, Jessica                 
 
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
      Record:   4:07.11  2007        Ottawa Glandorf                           
                         Ellerbrock, Bockrath, Heitmeyer, Schroeder        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Napoleon  'A'                                       4:23.87    10  
     1) Glanz, Kaelynn                  2) Woods, Lexi                    
     3) Peckinpaugh, McKenna            4) Dietrich, Makena               
  2 Lake  'A'                                           4:37.44     8  
     1) Robie, Hannah                   2) Petroff, Bri                   
     3) Matlack, Olivia                 4) Coutcher, Jessica              
  3 Bryan  'A'                                          4:53.76     6  
     1) Pool, Katie                     2) Tinkel, Morgan                 
     3) Smith, Sophie                   4) Siller, Mackenzie              
  4 Wauseon  'A'                                        5:00.38     4  
     1) Neilsen, Annika                 2) Campbell, Rylee                
     3) Nofziger, Kalyn                 4) Gray, Alex                     
 -- Evergreen  'A'                                           NT  
     1) Sutter, Bailie                  2) Kennedy, Amelia                
     3) Floyd, Megan                    4) Tack, Sierra                   
 
Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
      Record:   9:45.18  2013        Codlwater                                 
                         C. Seas, L. Seas, S. Kanney, K. Siefring          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Napoleon  'A'                                      11:16.60    10  
     1) Dietrich, Makena                2) Behm, Hannah                   
     3) Schroeder, Lydia                4) Prigge, Cailyn                 
  2 Lake  'A'                                          12:21.45     8  
     1) Lovell, Abi                     2) Vidra, Meghan                  
     3) Petroff, Bri                    4) McKee, Olivia                  
  3 Bryan  'A'                                         12:22.05     6  
     1) Siller, Mackenzie               2) Tinkel, Morgan                 
     3) Greenler, Mykenzi               4) Morr, Margo                    
 
Women High Jump
================================================================
      Record:    5-08  1995        Jodi Rafferty, Celina                       
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 203 Robie, Hannah            Lake                   4-10.00q 
  2 36 Glanz, Kaelynn            Napoleon               4-08.00q 
  3 209 Bekier, Kayla            Lake                   4-02.00q 
  3 306 Mock, Katelynn           Bryan                  4-02.00q 
  3 208 Schroeder, Kaleigh       Lake                   4-02.00q 
 -- 45 Ashbaugh, Karsyn          Napoleon                    NH  
 -- Miller, Ashley               Scott                       NH  
 -- 33 Behnfeldt, Olivia         Napoleon                    NH  
 
Women High Jump
=======================================================================
      Record:    5-08  1995        Jodi Rafferty, Celina                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 203 Robie, Hannah            Lake                   4-10.00    10  
  2 36 Glanz, Kaelynn            Napoleon               4-08.00     8  
  3 306 Mock, Katelynn           Bryan                  4-02.00     6  
  4 209 Bekier, Kayla            Lake                  J4-02.00     3  
  4 208 Schroeder, Kaleigh       Lake                  J4-02.00     3  
Preliminaries
 -- 45 Ashbaugh, Karsyn          Napoleon                        
 -- Miller, Ashley               Scott                           
 -- 33 Behnfeldt, Olivia         Napoleon                        
 
Women Pole Vault
================================================================
      Record:   11-00  2011        Alyssa McBride, Bryan                       
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 22 Kuhlman, Abby             Napoleon               8-06.00q 
  2 321 Duvernay, Lindsay        Bryan                  8-00.00q 
  3 33 Behnfeldt, Olivia         Napoleon               7-00.00q 
  4 3 Prigge, Cailyn             Napoleon               6-00.00q 
 -- 319 Keil, Camille            Bryan                       NH  
 -- 220 Fisher, Aubrey           Lake                        NH  
 
Women Pole Vault
=======================================================================
      Record:   11-00  2011        Alyssa McBride, Bryan                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 22 Kuhlman, Abby             Napoleon               8-06.00    10  
  2 321 Duvernay, Lindsay        Bryan                  8-00.00     8  
  3 33 Behnfeldt, Olivia         Napoleon               7-00.00     6  
  4 3 Prigge, Cailyn             Napoleon               6-00.00     4  
Preliminaries
 -- 319 Keil, Camille            Bryan                           
 -- 220 Fisher, Aubrey           Lake                            
 
Women Long Jump
================================================================
      Record:   17-10.50  2007        Julie Snyder, Celina                     
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 44 Pitner, Katharina         Napoleon              14-07.00q 
  2 205 Johnson, Courtney        Lake                  14-04.00q 
  3 209 Bekier, Kayla            Lake                  14-00.75q 
  4 4 Schrieber, Brittney        Napoleon              13-05.25q 
  5 312 Minor, Allye             Bryan                 13-03.50q 
  6 210 Sutter, Bailie           Evergreen             12-09.50q 
  7 208 Schroeder, Kaleigh       Lake                  12-04.50q 
  8 336 Brinkman, Sam            Bryan                 12-03.75q 
  9 317 Farrell, Kate            Bryan                 12-01.00  
 10 519 Bryan, Dani              Wauseon               11-04.50  
 11 520 Strauss, Mallorie        Wauseon               10-04.50  
 
Women Long Jump
=======================================================================
      Record:   17-10.50  2007        Julie Snyder, Celina                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 44 Pitner, Katharina         Napoleon              14-08.00    10  
  2 205 Johnson, Courtney        Lake                  14-04.00     8  
  3 22 Kuhlman, Abby             Napoleon              14-03.75     6  
  4 209 Bekier, Kayla            Lake                  14-00.75     4  
  5 4 Schrieber, Brittney        Napoleon              13-05.25     2  
  6 312 Minor, Allye             Bryan                 13-03.50     1  
  7 210 Sutter, Bailie           Evergreen             13-03.00  
Preliminaries
  7 208 Schroeder, Kaleigh       Lake                            
  8 336 Brinkman, Sam            Bryan                           
  9 317 Farrell, Kate            Bryan                           
 10 519 Bryan, Dani              Wauseon                         
 11 520 Strauss, Mallorie        Wauseon                         
 
Women Shot Put
================================================================
      Record:   42-06  1988        Amy Poor, Celina                            
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 556 Dauterman, Aliza         Wauseon               34-09.00q 
  2 59 Bostelman, Hayley         Napoleon              32-09.00q 
  3 546 Renfer, Brooke           Wauseon               30-03.00q 
  4 530 Campbell, Rylee          Wauseon               30-00.50q 
  5 61 Badenhop, Hannah          Napoleon              29-05.00q 
  6 229 Ozuk, Lauren             Lake                  29-04.50q 
  7 345 Shurhek, Asia            Bryan                 29-03.50q 
  8 339 Dietsch, Lexi            Bryan                 28-09.00q 
  9 256 Smith, Jadah             Lake                  28-03.25  
 10 228 Mason, Ke'Moni           Lake                  27-09.00  
 11 226 Jacobs, Deziree          Evergreen             27-08.50  
 12 336 Brinkman, Sam            Bryan                 27-07.75  
 13 229 Krieger, Courtney        Evergreen             26-06.00  
 14 48 Butler, Kara              Napoleon              25-11.25  
 -- Farris, Sakaiya              Scott                       ND  
 
Women Shot Put
=======================================================================
      Record:   42-06  1988        Amy Poor, Celina                            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 556 Dauterman, Aliza         Wauseon               34-09.00    10  
  2 59 Bostelman, Hayley         Napoleon              32-09.00     8  
  3 546 Renfer, Brooke           Wauseon               30-03.00     6  
  4 530 Campbell, Rylee          Wauseon               30-00.50     4  
  5 61 Badenhop, Hannah          Napoleon              29-05.00     2  
  6 229 Ozuk, Lauren             Lake                  29-04.50     1  
  7 345 Shurhek, Asia            Bryan                 29-03.50  
Preliminaries
  8 339 Dietsch, Lexi            Bryan                           
  9 256 Smith, Jadah             Lake                            
 10 228 Mason, Ke'Moni           Lake                            
 11 226 Jacobs, Deziree          Evergreen                       
 12 336 Brinkman, Sam            Bryan                           
 13 229 Krieger, Courtney        Evergreen                       
 14 48 Butler, Kara              Napoleon                        
 -- Farris, Sakaiya              Scott                           
 
Women Discus Throw
================================================================
      Record:   142-02  1988        Tami Moser, Bryan                          
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 556 Dauterman, Aliza         Wauseon                 117-02q 
  2 341 Witte, Olivia            Bryan                   103-03q 
  3 45 Ashbaugh, Karsyn          Napoleon                 98-00q 
  4 345 Shurhek, Asia            Bryan                    97-10q 
  5 229 Ozuk, Lauren             Lake                     83-07q 
  6 336 Brinkman, Sam            Bryan                    83-03q 
  7 226 Jacobs, Deziree          Evergreen                83-00q 
  8 61 Badenhop, Hannah          Napoleon                 78-06q 
  9 530 Campbell, Rylee          Wauseon                  76-08  
 10 546 Renfer, Brooke           Wauseon                  75-11  
 11 256 Smith, Jadah             Lake                     74-02  
 12 257 Eye, Maddy               Lake                     70-06  
 13 229 Krieger, Courtney        Evergreen                49-07  
 -- 59 Bostelman, Hayley         Napoleon                    ND  
 
Women Discus Throw
=======================================================================
      Record:   142-02  1988        Tami Moser, Bryan                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 556 Dauterman, Aliza         Wauseon                 117-02    10  
  2 341 Witte, Olivia            Bryan                   108-00     8  
  3 345 Shurhek, Asia            Bryan                   100-11     6  
  4 45 Ashbaugh, Karsyn          Napoleon                 98-00     4  
  5 336 Brinkman, Sam            Bryan                    94-06     2  
  6 229 Ozuk, Lauren             Lake                     94-02     1  
  7 226 Jacobs, Deziree          Evergreen                83-00  
Preliminaries
  8 61 Badenhop, Hannah          Napoleon                        
  9 530 Campbell, Rylee          Wauseon                         
 10 546 Renfer, Brooke           Wauseon                         
 11 256 Smith, Jadah             Lake                            
 12 257 Eye, Maddy               Lake                            
 13 229 Krieger, Courtney        Evergreen                       
 -- 59 Bostelman, Hayley         Napoleon   

Men 100 Meter Dash
===================================================================
      Record:   10.80                                                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 356 Dolan, Alex              Bryan                    11.50Q  1 
  2 213 Van Wert, Hunter         Evergreen                11.69Q  2 
  3 372 Hausch, Jake             Bryan                    11.97Q  3 
  4 Jones, Perrion               Scott                    11.70Q  2 
  5 214 Short, Branden           Lake                     11.92Q  1 
  6 205 Little, Spencer          Lake                     12.00Q  3 
  7 19 Stuber, Tyler             Napoleon                 12.00q  2 
  8 374 Rummel, David            Bryan                    12.07q  2 
  9 214 Higgins, Sean            Evergreen                12.25   1 
  9 208 Bradfield, Alex          Lake                     12.25   2 
 11 41 Plassman, Zach            Napoleon                 12.34   1 
 12 28 Blair, Telly              Napoleon                 12.41   3 
 13 Corggens, S'Dauloyd          Scott                    12.42   3 
 14 209 Donnald, Grant           Evergreen                12.73   3 
 15 528 Smith, Zeb               Wauseon                  12.91   1 
 16 573 Barone, Jacob            Wauseon                  13.67   3 
 
Men 100 Meter Dash
=======================================================================
      Record:   10.80                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 356 Dolan, Alex              Bryan                    11.20    10  
  2 213 Van Wert, Hunter         Evergreen                11.58     8  
  3 Jones, Perrion               Scott                    11.59     6  
  4 214 Short, Branden           Lake                     11.80     4  
  5 372 Hausch, Jake             Bryan                    11.81     2  
  6 374 Rummel, David            Bryan                    11.91     1  
  7 19 Stuber, Tyler             Napoleon                 12.00  
  8 205 Little, Spencer          Lake                     12.13  
Preliminaries
  9 214 Higgins, Sean            Evergreen                       
  9 208 Bradfield, Alex          Lake                            
 11 41 Plassman, Zach            Napoleon                        
 12 28 Blair, Telly              Napoleon                        
 13 Corggens, S'Dauloyd          Scott                           
 14 209 Donnald, Grant           Evergreen                       
 15 528 Smith, Zeb               Wauseon                         
 16 573 Barone, Jacob            Wauseon                         
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
      Record:   22.30  1988        Jim Thompson, Bath                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 10 Montalvo Rodas, Pablo     Napoleon                 22.42Q  1 
  2 356 Dolan, Alex              Bryan                    23.55Q  2 
  3 372 Hausch, Jake             Bryan                    23.65Q  3 
  4 207 Neal, Brandyn            Lake                     24.37Q  3 
  5 205 Little, Spencer          Lake                     24.50Q  2 
  6 Jones, Perrion               Scott                    24.52Q  1 
  7 214 Higgins, Sean            Evergreen                24.57q  1 
  8 35 France, Joseph            Napoleon                 24.71q  2 
  9 574 Fink, Zach               Wauseon                  24.98   1 
 10 44 Krass, Chris              Napoleon                 25.37   3 
 11 209 Benson, Jacob            Lake                     25.54   1 
 12 358 Peters, Drew             Bryan                    25.80   1 
 13 237 Pawlaczyk, Peyton        Evergreen                25.81   3 
 14 528 Smith, Zeb               Wauseon                  26.77   2 
 15 221 Hassen, Nick             Evergreen                26.79   2 
 16 573 Barone, Jacob            Wauseon                  27.35   3 
 -- Quinn, Emmanuel              Scott                       NT   2 
 -- Overton, Joe                 Scott                       NT   3 
 
Men 200 Meter Dash
=======================================================================
      Record:   22.30  1988        Jim Thompson, Bath                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 10 Montalvo Rodas, Pablo     Napoleon                 22.18    10  
  2 356 Dolan, Alex              Bryan                    22.36     8  
  3 372 Hausch, Jake             Bryan                    23.83     6  
  4 207 Neal, Brandyn            Lake                     24.02     4  
  5 Jones, Perrion               Scott                    24.33     2  
  6 214 Higgins, Sean            Evergreen                24.75     1  
  7 35 France, Joseph            Napoleon                 24.98  
  8 205 Little, Spencer          Lake                     25.90  
Preliminaries
  9 574 Fink, Zach               Wauseon                         
 10 44 Krass, Chris              Napoleon                        
 11 209 Benson, Jacob            Lake                            
 12 358 Peters, Drew             Bryan                           
 13 237 Pawlaczyk, Peyton        Evergreen                       
 14 528 Smith, Zeb               Wauseon                         
 15 221 Hassen, Nick             Evergreen                       
 16 573 Barone, Jacob            Wauseon                         
 -- Quinn, Emmanuel              Scott                           
 -- Overton, Joe                 Scott                           
 
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
      Record:   49.88  2001        Aaron Weber, Wauseon                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 207 Neal, Brandyn            Lake                     52.39   2   10  
  2 Morris, Dalin                Scott                    53.65   1    8  
  3 45 Gruenhagen, Chase         Napoleon                 54.24   2    6  
  4 370 Deel, Logan              Bryan                    54.92   2    4  
  5 334 Woolace, Thibaut         Bryan                    55.57   2    2  
  6 15 Peckinpaugh, Logan        Napoleon                 55.87   2    1  
  7 13 Moll, Jacob               Napoleon                 56.16   1 
  8 206 Svoboda, Hunter          Evergreen                56.49   2 
  9 208 Bradfield, Alex          Lake                     56.61   2 
 10 209 Donnald, Grant           Evergreen                57.51   1 
 11 369 Stemen, Andrew           Bryan                    57.66   1 
 12 235 Finley, Justin           Lake                     58.12   1 
 13 233 Peete, Kyle              Evergreen              1:01.83   1 
 14 575 Dilworth, Nick           Wauseon                1:08.18   1 
 -- Jones, Perrion               Scott                       NT   2 
 -- Corggens, S'Dauloyd          Scott                       NT   1 
 
Men 800 Meter Run
=======================================================================
      Record:   1:58.70  1993        Kirk Woods, Napoleon                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 8 Eickholt, Clayton          Napoleon               2:11.19    10  
  2 18 Small, Connor             Napoleon               2:12.91     8  
  3 Morris, Dalin                Scott                  2:15.06     6  
  4 583 Wilson, Tyler            Wauseon                2:15.26     4  
  5 373 Smith, Evan              Bryan                  2:15.73     2  
  6 201 Komisarek, Dylan         Evergreen              2:19.52     1  
  7 354 Mojica, Brandon          Bryan                  2:20.07  
  8 352 Kepler, Jarred           Bryan                  2:28.73  
  9 216 Reynolds, Nate           Lake                   2:30.83  
 10 218 Smith, Kyle              Evergreen              2:33.53  
 11 237 Valentine, Dakota        Lake                   2:36.90  
 12 235 Finley, Justin           Lake                   2:42.96  
 13 572 Blanchong, Lucas         Wauseon                2:43.26  
 -- 503 Flint, Nolan             Wauseon                     NT  
 -- Brown, Amir                  Scott                       NT  
 -- 20 Fellers, Jake             Napoleon                    NT  
 -- Corggens, S'Dauloyd          Scott                       NT  
 
Men 1600 Meter Run
=======================================================================
      Record:   4:23.11  2001        Nick Smith, Tinora                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 20 Fellers, Jake             Napoleon               4:48.60    10  
  2 350 Sheridan, Michael        Bryan                  4:58.79     8  
  3 519 Starkweather, Chase      Wauseon                4:59.36     6  
  4 201 Komisarek, Dylan         Evergreen              5:15.80     4  
  5 7 Moore, Collin              Napoleon               5:17.16     2  
  6 502 Cheezen, Michael         Wauseon                5:19.51     1  
  7 373 Smith, Evan              Bryan                  5:24.14  
  8 218 Walker, Timmy            Lake                   5:28.96  
  9 325 Knight, Andrew           Bryan                  5:50.25  
 10 237 Valentine, Dakota        Lake                   5:56.99  
 -- 503 Flint, Nolan             Wauseon                     NT  
 -- Brown, Amir                  Scott                       NT  
 -- 31 Birkhold, Andrew          Napoleon                    NT  
 -- Thomas, Giavonni             Scott                       NT  
 
Men 3200 Meter Run
=======================================================================
      Record:   9:30.22  2006        Evan Gaynor, Delta                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 4 Druhot, Trevor             Napoleon              10:48.13    10  
  2 350 Sheridan, Michael        Bryan                 10:49.73     8  
  3 38 Wolfrum, Mitchell         Napoleon              10:49.78     6  
  4 2 Bohls, Charley             Napoleon              10:58.09     4  
  5 518 Knierim, Kyle            Wauseon               11:28.82     2  
  6 511 Lowry, Josh              Wauseon               11:38.04     1  
  7 502 Cheezen, Michael         Wauseon               11:57.93  
  8 353 Ramey, Shawn             Bryan                 12:02.17  
  9 366 Vollmar, Race            Bryan                 12:26.91  
 10 218 Walker, Timmy            Lake                  12:48.30  
 11 221 Hassen, Nick             Evergreen             13:35.91  
 
Men 110 Meter Hurdles
===================================================================
      Record:   14.50  1988        Brad Warren, Bath                           
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 23 Fisher, Blake             Napoleon                 16.75Q  1 
  2 11 Garringer, Drew           Napoleon                 16.76Q  2 
  3 365 Garza, Corbin            Bryan                    17.06Q  2 
  4 332 Lamb, Konner             Bryan                    18.58Q  1 
  5 212 Laux, Josh               Evergreen                17.66Q  2 
  6 582 Newland, Aaron           Wauseon                  19.17Q  1 
  7 47 Ricketts, Tim             Napoleon                 19.44q  2 
  8 202 Alemino, Nick            Lake                     22.17q  1 
  9 211 Cole, Dylan              Lake                     23.15   2 
 
Men 110 Meter Hurdles
=======================================================================
      Record:   14.50  1988        Brad Warren, Bath                           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 23 Fisher, Blake             Napoleon                 16.10    10  
  2 11 Garringer, Drew           Napoleon                 16.59     8  
  3 365 Garza, Corbin            Bryan                    16.85     6  
  4 212 Laux, Josh               Evergreen                17.40     4  
  5 332 Lamb, Konner             Bryan                    18.54     2  
  6 582 Newland, Aaron           Wauseon                  19.46     1  
  7 47 Ricketts, Tim             Napoleon                 20.27  
  8 202 Alemino, Nick            Lake                     22.84  
Preliminaries
  9 211 Cole, Dylan              Lake                            
 
Men 300 Meter Hurdles
==========================================================================
      Record:   39.70  1988        Brad Warren, Bath                           
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 365 Garza, Corbin            Bryan                    42.90   2   10  
  2 212 Laux, Josh               Evergreen                43.21   2    8  
  3 11 Garringer, Drew           Napoleon                 44.95   2    6  
  4 332 Lamb, Konner             Bryan                    45.17   2    4  
  5 23 Fisher, Blake             Napoleon                 45.95   2    2  
  6 582 Newland, Aaron           Wauseon                  46.25   2    1  
  7 207 Lumbrezer, Chandler      Evergreen                46.66   1 
  8 523 Carroll, Zac             Wauseon                  49.05   1 
  9 202 Alemino, Nick            Lake                     54.17   1 
 10 211 Cole, Dylan              Lake                     57.58   1 
 -- 47 Ricketts, Tim             Napoleon                    NT   1 
 
Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
      Record:   42.64  2006        Williamston                                 
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Napoleon  'A'                                         43.92    10  
     1) Plassman, Zach                  2) Montalvo Rodas, Pablo          
     3) Stuber, Tyler                   4) Daman, Nick                    
  2 Bryan  'A'                                            44.74     8  
     1) Hausch, Jake                    2) Garza, Corbin                  
     3) Rummel, David                   4) Dolan, Alex                    
  3 Evergreen  'A'                                        47.54     6  
     1) Higgins, Sean                   2) Pawlaczyk, Peyton              
     3) Laux, Josh                      4) Van Wert, Hunter               
  4 Lake  'A'                                             48.96     4  
     1) Encalado, Nick                  2) Benson, Jacob                  
     3) Little, Spencer                 4) Short, Branden                 
  5 Wauseon  'A'                                          51.40     2  
     1) Carroll, Zac                    2) Smith, Zeb                     
     3) Barone, Jacob                   4) Fink, Zach                     
 -- Scott  'A'                                               NT  
     1) Morris, Dalin                   2) Davis, Isaiah                  
     3) Quinn, Emmanuel                 4) Jones, Perrion                 
 
Men 4x200 Meter Relay
=======================================================================
      Record:   1:33.71  2007        Paulding                                  
                         D. Miles, A. Mott, J. Johnson, C. Rhonehouse      
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bryan  'A'                                          1:34.15    10  
     1) Hausch, Jake                    2) Garza, Corbin                  
     3) Rummel, David                   4) Dolan, Alex                    
  2 Napoleon  'A'                                       1:36.69     8  
     1) Blair, Telly                    2) Beard, Seth                    
     3) Plassman, Zach                  4) France, Joseph                 
  3 Lake  'A'                                           1:38.18     6  
     1) Neal, Brandyn                   2) Encalado, Nick                 
     3) Little, Spencer                 4) Short, Branden                 
  4 Evergreen  'A'                                      1:40.71     4  
     1) Van Wert, Hunter                2) Pawlaczyk, Peyton              
     3) Svoboda, Hunter                 4) Higgins, Sean                  
  5 Wauseon  'A'                                        1:49.20     2  
     1) Carroll, Zac                    2) Smith, Zeb                     
     3) Barone, Jacob                   4) Fink, Zach                     
 -- Scott  'A'                                               NT  
     1) Morris, Dalin                   2) Jones, Perrion                 
     3) Payton, Davion                  4) Davis, Isaiah                  
 
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
      Record:   3:27.10  1988        Central Catholic                          
                         Lee, Hutchins, Komorwoski, Tisdale                
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Napoleon  'A'                                       3:38.96    10  
     1) Beard, Seth                     2) Eickholt, Clayton              
     3) Daman, Nick                     4) Gruenhagen, Chase              
  2 Bryan  'A'                                          3:51.82     8  
     1) Harris, Parker                  2) Stemen, Andrew                 
     3) Mojica, Brandon                 4) Woolace, Thibaut               
  3 Evergreen  'A'                                      3:51.95     6  
     1) Komisarek, Dylan                2) Donnald, Grant                 
     3) Laux, Josh                      4) Svoboda, Hunter                
  4 Lake  'A'                                           3:53.49     4  
     1) Encalado, Nick                  2) Bradfield, Alex                
     3) Benson, Jacob                   4) Neal, Brandyn                  
  5 Wauseon  'A'                                        3:55.43     2  
     1) Wilson, Tyler                   2) Fink, Zach                     
     3) Carroll, Zac                    4) Newland, Aaron                 
 -- Scott  'A'                                               NT  
     1) Goings, Kevin                   2) Coleman, Keshaun               
     3) Lane, Adrian                    4) Payton, Davion                 
 
Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
      Record:   8:09.38  2006        Williamston                               
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Napoleon  'A'                                       8:45.16    10  
     1) Birkhold, Andrew                2) Beard, Seth                    
     3) Peckinpaugh, Logan              4) Fellers, Jake                  
  2 Bryan  'A'                                          8:59.37     8  
     1) Mojica, Brandon                 2) Smith, Evan                    
     3) Stemen, Andrew                  4) Kepler, Jarred                 
  3 Wauseon  'A'                                        9:33.67     6  
     1) Wilson, Tyler                   2) Starkweather, Chase            
     3) Lowry, Josh                     4) Cheezen, Michael               
  4 Evergreen  'A'                                      9:50.64     4  
     1) Komisarek, Dylan                2) Smith, Kyle                    
     3) Donnald, Grant                  4) Peete, Kyle                    
  5 Lake  'A'                                          10:31.31     2  
     1) Walker, Timmy                   2) Finley, Justin                 
     3) Valentine, Dakota               4) Reynolds, Nate                 
 -- Scott  'A'                                               NT  
     1) Coleman, Keshaun                2) Brown, Amir                    
     3) Morris, Dalin                   4) Goings, Kevin                  
 
Men High Jump
================================================================
      Record:    6-09  2007        Ryan Fleck, Napoleon                        
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 517 Bachman, Austin          Wauseon                5-10.00q 
  2 15 Peckinpaugh, Logan        Napoleon               5-08.00q 
  3 35 France, Joseph            Napoleon               5-06.00q 
  4 43 Ricketts, Garrett         Napoleon              J5-06.00q 
  5 379 Frazer, Mason            Bryan                  5-02.00q 
  6 530 Blanton, Colton          Wauseon                5-00.00q 
  7 221 Hassen, Nick             Evergreen              4-10.00q 
 
Men High Jump
=======================================================================
      Record:    6-09  2007        Ryan Fleck, Napoleon                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 517 Bachman, Austin          Wauseon                5-10.00    10  
  2 15 Peckinpaugh, Logan        Napoleon               5-08.00     8  
  3 35 France, Joseph            Napoleon               5-06.00     6  
  4 43 Ricketts, Garrett         Napoleon              J5-06.00     4  
  5 379 Frazer, Mason            Bryan                  5-02.00     2  
  6 530 Blanton, Colton          Wauseon                5-00.00     1  
  7 221 Hassen, Nick             Evergreen              4-10.00  
 
Men Pole Vault
================================================================
      Record:   14-01  2006        Elliot Vocke, Napoleon                      
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 351 Harris, Parker           Bryan                 11-00.00q 
  2 582 Newland, Aaron           Wauseon                9-06.00q 
  3 2 Bohls, Charley             Napoleon               8-06.00q 
  3 333 Taylor, Isaiah           Bryan                  8-06.00q 
  5 24 Navarre, Austin           Napoleon               8-00.00q 
  5 21 Healy, Landon             Napoleon               8-00.00q 
  5 202 Alemino, Nick            Lake                   8-00.00q 
 -- 516 Hench, Daniel            Wauseon                     NH  
 -- 580 Reynolds, Chase          Wauseon                     NH  
 -- 329 Pester, Seth             Bryan                       NH  
 -- 208 Bradfield, Alex          Lake                        NH  
 
Men Pole Vault
=======================================================================
      Record:   14-01  2006        Elliot Vocke, Napoleon                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 351 Harris, Parker           Bryan                 11-00.00    10  
  2 582 Newland, Aaron           Wauseon                9-06.00     8  
  3 2 Bohls, Charley             Napoleon               8-06.00     6  
  4 333 Taylor, Isaiah           Bryan                 J8-06.00     4  
  5 24 Navarre, Austin           Napoleon               8-00.00     1.5
  5 202 Alemino, Nick            Lake                   8-00.00     1.5
  7 21 Healy, Landon             Napoleon              J8-00.00  
Preliminaries
 -- 580 Reynolds, Chase          Wauseon                         
 -- 329 Pester, Seth             Bryan                           
 -- 208 Bradfield, Alex          Lake                            
 -- 516 Hench, Daniel            Wauseon                         
 
Men Long Jump
================================================================
      Record:   20-06.50  2009        Korbin Smith, Delta                      
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 19 Stuber, Tyler             Napoleon              18-08.00q 
  2 370 Deel, Logan              Bryan                 18-03.50q 
  3 517 Bachman, Austin          Wauseon               17-11.00q 
  4 358 Peters, Drew             Bryan                 17-04.00q 
  5 371 Wagner, Bryse            Bryan                 16-04.00q 
  5 207 Lumbrezer, Chandler      Evergreen             16-04.00q 
  7 Corggens, S'Dauloyd          Scott                 16-01.00q 
  8 204 Encalado, Nick           Lake                  16-00.00q 
  9 209 Benson, Jacob            Lake                  15-05.00  
 10 233 Peete, Kyle              Evergreen             15-04.00  
 11 39 Krass, Alex               Napoleon              15-01.50  
 12 10 Montalvo Rodas, Pablo     Napoleon              14-11.00  
 13 221 Hassen, Nick             Evergreen             14-06.50  
 -- 508 Rupp, Dawson             Wauseon                     ND  
 -- Jones, Perrion               Scott                       ND  
 
Men Long Jump
=======================================================================
      Record:   20-06.50  2009        Korbin Smith, Delta                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 517 Bachman, Austin          Wauseon               20-01.00    10  
  2 19 Stuber, Tyler             Napoleon              19-10.50     8  
  3 370 Deel, Logan              Bryan                 18-03.50     6  
  4 358 Peters, Drew             Bryan                 17-05.00     4  
  5 Corggens, S'Dauloyd          Scott                 17-00.00     2  
  6 207 Lumbrezer, Chandler      Evergreen             16-04.00     1  
  7 371 Wagner, Bryse            Bryan                J16-04.00  
Preliminaries
  8 204 Encalado, Nick           Lake                            
  9 209 Benson, Jacob            Lake                            
 10 233 Peete, Kyle              Evergreen                       
 11 39 Krass, Alex               Napoleon                        
 12 10 Montalvo Rodas, Pablo     Napoleon                        
 13 221 Hassen, Nick             Evergreen                       
 -- 508 Rupp, Dawson             Wauseon                         
 -- Jones, Perrion               Scott                           
 
Men Shot Put
================================================================
      Record:   56-00  1998        Holmes, Central Catholic                    
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 51 Meece, Sam                Napoleon              51-06.00q 
  2 239 Coopshaw, Tyler          Evergreen             46-09.50q 
  3 233 Cluckey, Michael         Lake                  41-05.25q 
  4 36 Wiemken, Brett            Napoleon              39-06.00q 
  5 214 Short, Branden           Lake                  39-02.00q 
  6 551 Byers, Clay              Wauseon               38-09.50q 
  7 578 Juarez, Angel            Wauseon               37-11.25q 
  8 394 Hall, Brant              Bryan                 36-11.25q 
  9 395 Brown, Keegan            Bryan                 35-11.50  
 10 229 Eisenhower, Brendan      Lake                  34-03.25  
 11 238 Jenkins, Jace            Evergreen             33-08.50  
 12 390 Pokornik, Ryan           Bryan                 33-06.50  
 13 48 Spiess, Scott             Napoleon              32-04.50  
 14 534 Sauber, Cam              Wauseon               31-03.50  
 15 219 Pawlaczyk, Colten        Evergreen             29-09.75  
 -- Summers, Donnell             Scott                       ND  
 
Men Shot Put
=======================================================================
      Record:   56-00  1998        Holmes, Central Catholic                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 51 Meece, Sam                Napoleon              53-08.25    10  
  2 239 Coopshaw, Tyler          Evergreen             46-09.50     8  
  3 233 Cluckey, Michael         Lake                  41-05.25     6  
  4 36 Wiemken, Brett            Napoleon              40-03.75     4  
  5 214 Short, Branden           Lake                  39-02.00     2  
  6 551 Byers, Clay              Wauseon               38-09.50     1  
  7 578 Juarez, Angel            Wauseon               37-11.25  
Preliminaries
  8 394 Hall, Brant              Bryan                           
  9 395 Brown, Keegan            Bryan                           
 10 229 Eisenhower, Brendan      Lake                            
 11 238 Jenkins, Jace            Evergreen                       
 12 390 Pokornik, Ryan           Bryan                           
 13 48 Spiess, Scott             Napoleon                        
 14 534 Sauber, Cam              Wauseon                         
 15 219 Pawlaczyk, Colten        Evergreen                       
 -- Summers, Donnell             Scott                           
 
Men Discus Throw
================================================================
      Record:   167-11  1999        Adam Sintobin, Delta                       
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 51 Meece, Sam                Napoleon                195-05q 
  2 239 Coopshaw, Tyler          Evergreen               143-02q 
  3 233 Cluckey, Michael         Lake                    140-05q 
  4 395 Brown, Keegan            Bryan                   126-02q 
  5 386 Teegarden, Austin        Bryan                   118-05q 
  6 551 Byers, Clay              Wauseon                 106-03q 
  7 578 Juarez, Angel            Wauseon                 104-02q 
  8 36 Wiemken, Brett            Napoleon                103-03q 
  9 234 Szymanski, Matt          Lake                    102-07  
 10 389 Webb, Josh               Bryan                   101-10  
 11 42 Mack, Noah                Napoleon                 96-06  
 12 238 Jenkins, Jace            Evergreen                94-04  
 13 549 Grime, Luke              Wauseon                  90-04  
 14 227 Sawyers, Connor          Evergreen                82-03  
 15 215 Weis, Seth               Lake                     79-00  
 -- Summers, Donnell             Scott                       ND  
 
Men Discus Throw
=======================================================================
      Record:   167-11  1999        Adam Sintobin, Delta                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 51 Meece, Sam                Napoleon                197-03    10  
  2 239 Coopshaw, Tyler          Evergreen               143-02     8  
  3 233 Cluckey, Michael         Lake                    140-05     6  
  4 395 Brown, Keegan            Bryan                   127-01     4  
  5 386 Teegarden, Austin        Bryan                   120-01     2  
  6 551 Byers, Clay              Wauseon                 106-03     1  
  7 578 Juarez, Angel            Wauseon                 104-07  
Preliminaries
  8 36 Wiemken, Brett            Napoleon                        
  9 234 Szymanski, Matt          Lake                            
 10 389 Webb, Josh               Bryan                           
 11 42 Mack, Noah                Napoleon                        
 12 238 Jenkins, Jace            Evergreen                       
 13 549 Grime, Luke              Wauseon                         
 14 227 Sawyers, Connor          Evergreen                       
 15 215 Weis, Seth               Lake                            
 -- Summers, Donnell             Scott