Licensed to Bryan High School          Hy-Tek's Meet Manager 4/28/2012 03:42 PM
                         Golden Bears 2012 - 4/28/2012                      
                                     Bryan                                     
                                    Results     

                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Celina                     175        2) Coldwater                  98   
    3) Ottawa-Glandorf             68        4) Napoleon                   54   
    5) Defiance                    46        6) Pettisville                30   
    6) Bryan                       30        8) Scott                      23   
    9) Fairview                     2                                       

                        Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Coldwater                   99        2) Bryan                      81   
    3) Ottawa-Glandorf             70        4) Celina                     67   
    5) Fairview                    64        6) Napoleon                   58   
    7) Defiance                    25        8) Scott                      21   
    9) Pettisville                 11                                           
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Murray, Samantha          10 Defiance                 13.33   2   10  
  2 Strable, Gina             11 Celina                   13.53   2    8  
  3 Maag, Michelle            10 Ottawa-Gland             13.67   2    6  
  4 Rindler, Holly             9 Coldwater                13.94   2    4  
  5 McBride, Alyssa           12 Bryan                    13.97   2    2  
  6 Bills, Jamie              11 Coldwater                14.02   1    1  
  7 Parker, Alex              12 Celina                   14.03   2 
  8 Musser, Nichole           12 Bryan                    14.39   2 
  9 Perez, Jessie              9 Napoleon                 14.42   1 
 10 Lamb, Gabi                 9 Defiance                 14.53   1 
 11 Culler, Kristine          10 Fairview                 14.63   1 
 12 Besteder, Erica           11 Scott                    14.76   2 
 13 Schmitz, Kelly             9 Ottawa-Gland             14.86   1 
 14 McCreery, Mackenzie       10 Fairview                 15.09   1 
 15 Wright, Oliva             10 Pettisville              15.46   1 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Murray, Samantha          10 Defiance                 26.62   3   10  
  2 Klopfenstein, Audra       10 Pettisville              26.95   3    8  
  3 Imwalle, Megan             9 Celina                   28.46   3    6  
  4 Bills, Jamie              11 Coldwater                29.22   2    4  
  5 Smith, Courtney           10 Napoleon                 29.26   3    2  
  6 Leatherman, Keir          11 Defiance                 29.57   3    1  
  7 Friend, Devon             11 Pettisville              30.32   2 
  8 Schmitz, Kelly             9 Ottawa-Gland             30.55   2 
  9 Bockrath, Casey           11 Ottawa-Gland             30.85   1 
 10 Nemire, Kayla              9 Bryan                    31.41   1 
 11 McCreery, Mackenzie       10 Fairview                 32.11   1 
 -- Rammel, Kelsey            10 Coldwater                   FS   3 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Murray, Samantha          10 Defiance                 59.77   2   10  
  2 Carr, Bekah                9 Celina                 1:02.44   2    8  
  3 Honigford, Steph          10 Coldwater              1:04.95   2    6  
  4 Schuller, Amanda          12 Ottawa-Gland           1:05.05   2    4  
  5 Riegelsperger, Macy       10 Coldwater              1:05.07   1    2  
  6 Dorsten, Emily            10 Celina                 1:05.48   1    1  
  7 Waisner, Sarah             9 Napoleon               1:06.12   2 
  8 Bellman, Anna              9 Ottawa-Gland           1:06.50   1 
  9 Grooms, Maddie             9 Napoleon               1:07.27   1 
 10 Snyder, Taylor            10 Bryan                  1:08.11   2 
 11 Eicher, Emily             11 Pettisville            1:09.91   2 
 12 Detmer, Neve              10 Defiance               1:09.98   1 
 13 Ponscak, Brianna           9 Bryan                  1:10.44   1 
 14 Culler, Kristine          10 Fairview               1:12.01   1 
 15 Larde, Leondra            10 Scott                  1:12.64   2 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fleck, Hannah             12 Celina                 2:21.07    10  
  2 Kanney, Sarah              9 Coldwater              2:23.51     8  
  3 Hostetler, Tanner         12 Pettisville            2:28.58     6  
  4 Ellerbrock, Elissa         9 Ottawa-Gland           2:28.85     4  
  5 Zynda, Brooke             12 Ottawa-Gland           2:33.15     2  
  6 Quintero, Angelica        11 Defiance               2:35.39     1  
  7 Siefring, Krerstin         9 Coldwater              2:38.92  
  8 Westhoven, Hannah         10 Napoleon               2:41.56  
  9 Smith, Olivia             11 Bryan                  2:43.45  
 10 Avina, Mikala              9 Pettisville            2:44.23  
 11 George, Alexandra          9 Defiance               2:44.99  
 12 Ritchey-Moore, Ruth       11 Bryan                  2:50.30  
 13 Cramer, Marissa           10 Napoleon               3:06.55  
 14 Lewis, Andrea             11 Fairview               3:06.61  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kanney, Sarah              9 Coldwater              5:11.21    10  
  2 Seas, Christina           10 Coldwater              5:15.46     8  
  3 Fleck, Hannah             12 Celina                 5:23.80     6  
  4 Hostetler, Tanner         12 Pettisville            5:32.78     4  
  5 Sonnenberg, Alexa         10 Napoleon               5:38.55     2  
  6 Fett, Olivia               9 Defiance               5:39.32     1  
  7 Bell, Andrea              12 Celina                 5:40.22  
  8 Willeman, Amber           12 Napoleon               5:48.43  
  9 Hoehn, Kelsey             12 Ottawa-Gland           5:49.30  
 10 Adams, Malin               9 Fairview               5:54.63  
 11 Haselman, Madyson          9 Ottawa-Gland           6:04.21  
 12 Roehrig, Ellie             9 Defiance               6:11.04  
 13 Ritchey-Moore, Ruth       11 Bryan                  6:23.84  
 14 Miller, Shelby            10 Pettisville            6:29.51  
 15 Love, Morgan              12 Bryan                  6:49.12  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Seas, Christina           10 Coldwater             11:29.51    10  
  2 Monnin, Erica             12 Napoleon              12:01.14     8  
  3 Coon, Jenna                9 Celina                12:08.85     6  
  4 Seas, Lauren               9 Coldwater             12:15.13     4  
  5 Fett, Olivia               9 Defiance              12:24.46     2  
  6 Hoops, Meredith           12 Napoleon              12:26.17     1  
  7 Robinson, Katlin          11 Celina                12:30.80  
  8 Roehrig, Ellie             9 Defiance              12:57.10  
  9 Nordhaus, Brittany        11 Ottawa-Gland          13:05.84  
 10 Meyer, Jenny              10 Ottawa-Gland          13:30.03  
 11 Taylor, Lauren             9 Bryan                 13:53.59  
 12 Kerr, Julia               10 Bryan                 14:09.46  
 13 Hoffmire, Carley          11 Pettisville           14:33.05  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mills, Lexi               12 Celina                   16.59   2   10  
  2 Carr, Lizz                12 Celina                   16.78   2    8  
  3 Lee, Whitney              11 Napoleon                 17.42   2    6  
  4 Steele, Aubrey            12 Bryan                    17.53   1    4  
  5 Mannino, Sloan            10 Fairview                 17.54   1    2  
  6 Bockrath, Casey           11 Ottawa-Gland             17.78   2    1  
  7 Rammel, Kelsey            10 Coldwater                18.13   2 
  8 Schwarzbek, Abbi          12 Fairview                 18.33   2 
  9 Hess, Christina           12 Coldwater                18.57   1 
 10 Arrington, Morgan         11 Ottawa-Gland             19.26   1 
 11 Sauder, Amber              9 Pettisville              20.16   1 
 12 Hybart, Cori              10 Defiance                 20.18   1 
 13 Stiverson, Julia           9 Bryan                    20.22   1 
 14 Kiessling, Kendall         9 Defiance                 20.71   1 
 15 Barnhill, Mya             11 Scott                    21.87   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mills, Lexi               12 Celina                   47.98   2   10  
  2 Wenning, Michaela         10 Celina                   49.85   2    8  
  3 Koch, Kialee              10 Ottawa-Gland             52.29   2    6  
  4 Dues, Bridget              9 Coldwater                53.19   2    4  
  5 Silcox, Kenzie             9 Napoleon                 53.49   2    2  
  6 Schroeder, Danielle        9 Ottawa-Gland             53.56   2    1  
  7 Gruenhagen, Amber         10 Napoleon                 54.39   2 
  8 Lamb, Gabi                 9 Defiance                 55.56   2 
  9 Steele, Aubrey            12 Bryan                    56.04   1 
 10 Stiverson, Julia           9 Bryan                    56.92   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Celina                                                53.94    10  
     1) Stachler, Kacy 12               2) Strable, Gina 11               
     3) Parker, Alex 12                 4) Fennig, Kendra 10              
  2 Coldwater                                             53.95     8  
     1) Bills, Jamie 11                 2) Halterman, Jenna 9             
     3) Rindler, Holly 9                4) Rammel, Kelsey 10              
  3 Napoleon                                              54.98     6  
     1) Lee, Whitney 11                 2) Lawson, Sydney 10              
     3) Smith, Courtney 10              4) Silcox, Maddie 9               
  4 Ottawa-Glandorf                                       55.01     4  
     1) Maag, Michelle 10               2) Allgire, Torie 11              
     3) Warnecke, Whitney 11            4) Stechschulte, Madison 9        
  5 Pettisville                                           55.68     2  
     1) Pursel, Jordyn 9                2) Grieser, Elizabeth 9           
     3) Wright, Oliva 10                4) Klopfenstein, Audra 10         
  6 Bryan                                                 56.65     1  
     1) Steele, Aubrey 12               2) Rau, Alexis 12                 
     3) Musser, Nichole 12              4) McBride, Alyssa 12             
 
Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Celina                                              1:51.67    10  
     1) Carr, Bekah 9                   2) Mills, Lexi 12                 
     3) Carr, Lizz 12                   4) Strable, Gina 11               
  2 Ottawa-Glandorf                                     1:55.66     8  
     1) Maag, Michelle 10               2) Schuller, Amanda 12            
     3) Warnecke, Whitney 11            4) Stechschulte, Madison 9        
  3 Defiance                                            1:55.98     6  
     1) Lamb, Gabi 9                    2) Leatherman, Keir 11            
     3) Hybart, Cori 10                 4) Murray, Samantha 10            
  4 Napoleon                                            1:56.48     4  
     1) Lawson, Sydney 10               2) Smith, Courtney 10             
     3) Silcox, Kenzie 9                4) Cramer, Marissa 10             
  5 Coldwater                                           1:57.43     2  
     1) Bills, Jamie 11                 2) Honigford, Steph 10            
     3) Rindler, Holly 9                4) Halterman, Jenna 9             
  6 Scott                                               2:00.84     1  
     1) Besteder, Erica 11              2) Spears, Shunquez 11            
     3) Larde, Leondra 10               4) Barnhill, Mya 11               
  7 Bryan                                               2:02.38  
     1) Nemire, Kayla 9                 2) Rau, Alexis 12                 
     3) Ponscak, Brianna 9              4) Musser, Nichole 12             
  8 Fairview                                            2:08.35  
     1) Ankney, Amelia 9                2) McCreery, Mackenzie 10         
     3) Sliter, Rose 10                 4) Lewis, Andrea 11               
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Celina                                              4:13.47    10  
     1) Mills, Lexi 12                  2) Wenning, Michaela 10           
     3) Carr, Lizz 12                   4) Fleck, Hannah 12               
  2 Ottawa-Glandorf                                     4:21.34     8  
     1) Schuller, Amanda 12             2) Bellman, Anna 9                
     3) Zynda, Brooke 12                4) Ellerbrock, Elissa 9           
  3 Napoleon                                            4:26.75     6  
     1) Robison, Amber 11               2) Cramer, Marissa 10             
     3) Waisner, Sarah 9                4) Grooms, Maddie 9               
  4 Coldwater                                           4:29.35     4  
     1) Honigford, Steph 10             2) Kanney, Sarah 9                
     3) Dues, Bridget 9                 4) Riegelsperger, Macy 10         
  5 Bryan                                               4:43.13     2  
     1) Stiverson, Julia 9              2) Snyder, Taylor 10              
     3) Smith, Olivia 11                4) Rau, Alexis 12                 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Celina                                              9:54.7h    10  
     1) Wenning, Michaela 10            2) Dorsten, Emily 10              
     3) Carr, Bekah 9                   4) Fleck, Hannah 12               
  2 Coldwater                                          10:08.94     8  
     1) Seas, Christina 10              2) Siefring, Krerstin 9           
     3) Kanney, Jill 11                 4) Kanney, Sarah 9                
  3 Ottawa-Glandorf                                    10:13.21     6  
     1) Zynda, Brooke 12                2) Koch, Kialee 10                
     3) Hoehn, Kelsey 12                4) Ellerbrock, Elissa 9           
  4 Napoleon                                           10:33.27     4  
     1) Robison, Amber 11               2) Monnin, Erica 12               
     3) Waisner, Sarah 9                4) Willeman, Amber 12             
  5 Pettisville                                        10:51.44     2  
     1) Avina, Mikala 9                 2) Shinhearl, Samantha 11         
     3) Eicher, Emily 11                4) Hostetler, Tanner 12           
  6 Bryan                                              11:06.80     1  
     1) Smith, Olivia 11                2) Purk, Hannah 10                
     3) Shaffer, Annika 9               4) Ritchey-Moore, Ruth 11         
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carr, Lizz                12 Celina                 5-02.00    10  
  2 Wenning, Michaela         10 Celina                 5-00.00     8  
  3 Warnecke, Whitney         11 Ottawa-Gland           4-10.00     6  
  4 Burkhart, Libby           10 Defiance               4-08.00     4  
  5 Fricke, Dana               9 Pettisville           J4-08.00     2  
  6 Loar, Amber               11 Pettisville           J4-08.00     1  
  7 Shaffer, Annika            9 Bryan                 J4-08.00  
  8 Gruenhagen, Amber         10 Napoleon               4-06.00  
  9 Culler, Kristine          10 Fairview              J4-06.00  
  9 Hempfling, Kaitlyn        11 Ottawa-Gland          J4-06.00  
 11 Rammel, Kelsey            10 Coldwater              4-04.00  
 -- Hess, Christina           12 Coldwater                   NH  
 -- Stiverson, Julia           9 Bryan                       NH  
 -- McCreery, Mackenzie       10 Fairview                    NH  
 -- Detmer, Neve              10 Defiance                    NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McBride, Alyssa           12 Bryan                 10-00.00    10  
  2 Stachler, Kacy            12 Celina                 9-06.00     8  
  3 Honigford, Steph          10 Coldwater              9-00.00     6  
  4 Pursel, Jordyn             9 Pettisville            8-06.00     4  
  5 Ellerbrock, Elissa         9 Ottawa-Gland           8-00.00     2  
  6 Dunbar, Riley             12 Napoleon              J8-00.00     1  
 -- Barnes, Savannah           9 Napoleon                    NH  
 -- Sliter, Rose              10 Fairview                    NH  
 -- Allgire, Torie            11 Ottawa-Gland                NH  
 -- Parker, Alex              12 Celina                      NH  
 -- Kaiser, Corrine           12 Coldwater                   NH  
 -- Rau, Alexis               12 Bryan                       NH  
 -- Kraber, Ashlie            11 Defiance                    NH  
 -- Hybart, Cori              10 Defiance                    NH  
 
Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 McBride, Alyssa           12 Bryan                 14-09.50q 
  2 Strable, Gina             11 Celina                14-06.00q 
  3 Sutter, Katie             11 Celina                14-04.50q 
  4 Rindler, Holly             9 Coldwater             13-11.75q 
  5 Maag, Michelle            10 Ottawa-Gland          13-08.50q 
  6 Loar, Amber               11 Pettisville           13-04.00q 
  7 Warnecke, Whitney         11 Ottawa-Gland          13-02.50q 
  8 Smith, Courtney           10 Napoleon              12-11.00q 
  9 Nemire, Kayla              9 Bryan                 12-10.00q 
 10 Hess, Christina           12 Coldwater             12-07.00  
 11 Friend, Devon             11 Pettisville           12-05.00  
 12 Lewis, Andrea             11 Fairview              12-01.00  
 12 Besteder, Erica           11 Scott                 12-01.00  
 14 Shafer, Lindsey           11 Napoleon              11-11.50  
 15 Mathewson, Paige          11 Defiance              11-10.00  
 16 Parrish, Alexis           10 Defiance              11-03.00  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 McBride, Alyssa           12 Bryan                 15-05.00    10  
  2 Rindler, Holly             9 Coldwater             14-09.50     8  
  3 Strable, Gina             11 Celina                14-06.00     6  
  4 Sutter, Katie             11 Celina                14-04.50     4  
  5 Maag, Michelle            10 Ottawa-Gland          13-11.75     2  
  6 Loar, Amber               11 Pettisville           13-04.00     1  
  7 Warnecke, Whitney         11 Ottawa-Gland         J13-04.00  
 
Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Ashbaugh, Chandler        12 Napoleon              34-03.75q 
  2 Hughes, Frances           12 Scott                 34-03.50q 
  3 Sutter, Katie             11 Celina                33-09.00q 
  4 Duncan, Chrishayla        11 Scott                 33-07.50q 
  5 Schriner, Rebecca         11 Ottawa-Gland          31-06.00q 
  6 Schmitz, Rachel           12 Coldwater             31-03.00q 
  7 Waidelich, Brooke         10 Pettisville           30-06.50q 
  8 Brehm, Autumn             11 Celina                30-04.00q 
  9 Cramer, Corinne           11 Ottawa-Gland          28-06.00q 
 10 Moorman, Janelle          12 Coldwater             28-02.50  
 11 Cousino, Trisha           10 Pettisville           26-06.00  
 12 Meyer, Rebecca            10 Fairview              26-05.50  
 13 Morris, Dystany           10 Defiance              26-03.25  
 14 Pena, Megan               11 Bryan                 25-07.50  
 15 Burkhart, Libby           10 Defiance              25-02.25  
 16 Wise, Jordynn             12 Bryan                 24-08.50  
 17 Bauer, Kayla               9 Fairview              21-09.00  
 -- Wulff, Haley               9 Napoleon                  FOUL  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Hughes, Frances           12 Scott                 34-07.00    10  
  2 Sutter, Katie             11 Celina                34-06.00     8  
  3 Ashbaugh, Chandler        12 Napoleon              34-03.75     6  
  4 Duncan, Chrishayla        11 Scott                 34-02.75     4  
  5 Schriner, Rebecca         11 Ottawa-Gland          31-06.00     2  
  6 Schmitz, Rachel           12 Coldwater             31-03.00     1  
  7 Waidelich, Brooke         10 Pettisville           30-06.50  
 
Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Dorsten, Paige            11 Celina                  103-11q 
  2 Hughes, Frances           12 Scott                   101-03q 
  3 Bellman, Anna              9 Ottawa-Gland             99-08q 
  4 Wulff, Haley               9 Napoleon                 96-03q 
  5 Burkhart, Libby           10 Defiance                 93-09q 
  6 Schmitz, Rachel           12 Coldwater                93-06q 
  7 Schriner, Rebecca         11 Ottawa-Gland             91-04q 
  8 Sutter, Katie             11 Celina                   90-03q 
  9 Waidelich, Brooke         10 Pettisville              89-11q 
 10 Wise, Jordynn             12 Bryan                    86-05  
 11 Williams, Akia            11 Scott                    86-00  
 12 Ashbaugh, Chandler        12 Napoleon                 84-10  
 13 Sabins, Tess               9 Bryan                    77-01  
 14 Wright, Megan             12 Defiance                 70-01  
 15 Meyer, Rebecca            10 Fairview                 60-06  
 16 Bauer, Kayla               9 Fairview                 50-10  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Dorsten, Paige            11 Celina                  104-00    10  
  2 Hughes, Frances           12 Scott                   101-03     8  
  3 Wulff, Haley               9 Napoleon                 99-10     6  
  4 Bellman, Anna              9 Ottawa-Gland             99-08     4  
  5 Schriner, Rebecca         11 Ottawa-Gland             94-03     2  
  6 Burkhart, Libby           10 Defiance                 93-09     1  
  7 Schmitz, Rachel           12 Coldwater                93-06  

Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Tobin, Matt               11 Fairview                 11.44   3   10  
  2 Siefring, Caleb           11 Coldwater                11.79   2    8  
  3 Schlade, Bryant           10 Napoleon                 11.87   3    6  
  4 Irby, E'Jontae            12 Scott                    11.98   3    4  
  5 Funchion, Nick            12 Napoleon                 12.03   2    2  
  6 Byer, Collen              11 Celina                   12.04   3    1  
  7 Quillen, Mike             12 Bryan                    12.11   3 
  8 Thongpasouk, Peter        12 Bryan                    12.12   3 
  9 Hugg, Christian            9 Fairview                 12.15   2 
 10 Green, Adam               10 Celina                   12.26   2 
 11 Triplett, Na Eem          12 Scott                    12.29   1 
 12 Beckman, Eric             11 Ottawa-Gland             12.35   2 
 13 Niese, Kyle                9 Ottawa-Gland             12.43   1 
 14 Lucas, Dustin              9 Pettisville              12.56   1 
 15 Buening, Keith            12 Coldwater                12.59   2 
 16 Starr, Jack               10 Defiance                 12.65   1 
 17 Commisso, Tarron          12 Defiance                 12.74   3 
 18 Bontrager, Jordan          9 Pettisville              12.82   1 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Irby, E'Jontae            12 Scott                    23.65   3   10  
  2 Schlade, Bryant           10 Napoleon                 23.82   3    8  
  3 Temple, Chad              10 Celina                   23.85   3    6  
  4 Funchion, Nick            12 Napoleon                 24.20   2    4  
  5 Guilford, Andy            11 Fairview                 24.26   3    2  
  6 Dippold, Seth             10 Coldwater                24.36   2    1  
  7 Green, Adam               10 Celina                   24.38   3 
  8 Siefring, Caleb           11 Coldwater                24.70   2 
  9 Hugg, Christian            9 Fairview                 24.92   2 
 10 Johnson, Nickquarion      12 Scott                    25.02   1 
 11 Toeffler, Alex            12 Bryan                    25.49   2 
 12 Niese, Kyle                9 Ottawa-Gland             25.51   1 
 13 Commisso, Tarron          12 Defiance                 25.52   3 
 14 Buckland, Josh            11 Ottawa-Gland             25.66   2 
 15 Brinkman, Doug            10 Bryan                    26.03   2 
 16 Starr, Jack               10 Defiance                 26.35   1 
 17 Sauder, Josh              10 Pettisville              29.86   1 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tobin, Matt               11 Fairview                 51.39   2   10  
  2 Staugler, Nick            10 Coldwater                53.65   2    8  
  3 Leopold, Jacob            11 Ottawa-Gland             53.78   2    6  
  4 VonderEmbse, Mark         12 Ottawa-Gland             54.37   1    4  
  5 Culler, Sean              10 Bryan                    55.15   2    2  
  6 Bostater, Brandon         10 Fairview                 55.18   1    1  
  7 Shindeldecker, Tanner     10 Celina                   55.20   1 
  8 Jackson, Wyatt            11 Celina                   55.63   2 
  9 Eyre, Tommy               12 Bryan                    56.44   1 
 10 Bruggeman, Chase           9 Coldwater                57.43   1 
 11 Johnson, Nickquarion      12 Scott                    57.47   1 
 12 Zipfel, Riley             10 Defiance                 57.96   2 
 13 Pasterez, Justin          10 Defiance                 58.51   1 
 14 Simmons, Markel           12 Scott                    58.80   2 
 15 Yoder, Caleb              11 Pettisville              59.76   1 
 16 Young, Steven             11 Pettisville            1:00.86   2 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Whisler, Scott            12 Bryan                  2:04.60    10  
  2 Mann, Jeremy              10 Pettisville            2:06.10     8  
  3 Mertz, Cole               10 Celina                 2:06.54     6  
  4 Erford, Wayne             11 Ottawa-Gland           2:08.47     4  
  5 Gansmiller, Mason         12 Bryan                  2:10.41     2  
  6 Muhlenkamp, Zach          12 Coldwater              2:10.46     1  
  7 Trampt-Kindt, Matias      10 Ottawa-Gland           2:14.21  
 -- Peckinpaugh, Tyler         9 Napoleon                    NT  
 -- Weaver, Steve             12 Napoleon                    NT  
 -- Simmons, Markel           12 Scott                       NT  
 -- Hauter, Jacob              9 Pettisville                 NT  
 -- Wenning, Jon               9 Coldwater                   NT  
 -- Fraley, Austin            11 Defiance                    NT  
 -- Mertz, Sean               12 Celina                      NT  
 -- Grandey, TC                9 Fairview                    NT  
 -- Eisel, Kaleb              10 Fairview                    NT  
 -- Schrag, Alex              11 Defiance                    NT  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Weaver, Steve             12 Napoleon               4:29.35    10  
  2 Seas, Mike                12 Coldwater              4:29.65     8  
  3 Mertz, Cole               10 Celina                 4:39.42     6  
  4 Wichman, Nate             10 Defiance               4:41.10     4  
  5 Rath, Ben                 11 Defiance               4:42.36     2  
  6 Wenning, Jon               9 Coldwater              4:43.53     1  
  7 Pease, Derek              12 Celina                 4:47.76  
  8 Morr, Evan                10 Bryan                  4:50.14  
 -- Haselman, Colt            11 Ottawa-Gland                NT  
 -- Trampt-Kindt, Matias      10 Ottawa-Gland                NT  
 -- Iott, Tim                 11 Pettisville                 NT  
 -- Frey, Dominic             10 Pettisville                 NT  
 -- Nester, Brad              11 Fairview                    NT  
 -- Graham, Austin             9 Fairview                    NT  
 -- Will, Jacob               10 Bryan                       NT  
 -- Castro, Julio             11 Napoleon                    NT  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Seas, Mike                12 Coldwater              9:41.60    10  
  2 Barrientos, Alex          10 Defiance              10:11.50     8  
  3 Pease, Derek              12 Celina                10:20.00     6  
  4 Kuess, Riley              11 Coldwater             10:23.80     4  
  5 Wichman, Nate             10 Defiance              10:33.30     2  
  6 Graham, Austin             9 Fairview              10:37.50     1  
  7 Will, Jacob               10 Bryan                 10:43.03  
  8 Frey, Dominic             10 Pettisville           10:48.00  
  9 Morr, Evan                10 Bryan                 11:00.59  
 10 Iott, Tim                 11 Pettisville           11:15.38  
 11 Baldazo, Nikko             9 Ottawa-Gland          11:47.37  
 12 Thomas, Zach               9 Fairview              12:05.69  
 13 Basinger, Jon              9 Ottawa-Gland          12:10.70  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Poncsak, Brandon          10 Bryan                    15.49   2   10  
  2 Rosebrock, Matt           12 Napoleon                 16.43   2    8  
  3 Lambert, Gunner           11 Fairview                 16.72   2    6  
  4 Toumazes, Nate            11 Ottawa-Gland             17.00   2    4  
  5 Mansfield, Mike           12 Defiance                 17.07   2    2  
  6 Timbrook, Jeffrey         11 Fairview                 17.30   2    1  
  7 Mestemaker, Aaron         12 Coldwater                17.4h   1 
  8 Bergman, Kyle             11 Coldwater                17.5h   1 
  9 Jones, Jake               12 Bryan                    17.60   2 
 10 Jackson, Wyatt            11 Celina                   17.80   2 
 11 Moening, Sid               9 Ottawa-Gland             18.1h   1 
 12 Batt, Spencer             10 Defiance                 18.6h   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Laux, Logan               12 Celina                   41.61   2   10  
  2 Rosebrock, Matt           12 Napoleon                 41.92   2    8  
  3 Poncsak, Brandon          10 Bryan                    43.86   2    6  
  4 Schlater, Landon           9 Coldwater                43.95   2    4  
  5 Bader, Braelen            10 Celina                   44.34   1    2  
  6 Mansfield, Mike           12 Defiance                 44.38   2    1  
  7 Jones, Jake               12 Bryan                    45.24   1 
  8 Timbrook, Jeffrey         11 Fairview                 46.17   1 
  9 Moening, Sid               9 Ottawa-Gland             46.31   1 
 10 Toumazes, Nate            11 Ottawa-Gland             46.99   2 
 11 Schwarzbek, Aaron         10 Fairview                 47.00   2 
 12 Triplett, Na Eem          12 Scott                    48.45   2 
 13 Conley, John              10 Defiance                 48.58   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bryan                                                 46.15    10  
     1) Peters, Travis 10               2) Quillen, Mike 12               
     3) Poncsak, Brandon 10             4) Thongpasouk, Peter 12          
  2 Fairview                                              46.28     8  
     1) Meyer, Matt 11                  2) Timbrook, Jeffrey 11           
     3) Singer, Ryan 12                 4) Guilford, Andy 11              
  3 Celina                                                46.43     6  
     1) Bader, Braelen 10               2) Green, Adam 10                 
     3) Byer, Collen 11                 4) Laux, Logan 12                 
  4 Coldwater                                             46.45     4  
     1) Feltz, Mitch 11                 2) Dippold, Seth 10               
     3) Buening, Keith 12               4) Siefring, Caleb 11             
  5 Defiance                                              47.93     2  
     1) Lopez, Nick 12                  2) Kahle, Justin 12               
     3) Starr, Jack 10                  4) Commisso, Tarron 12            
  6 Ottawa-Glandorf                                       47.99     1  
     1) Beckman, Eric 11                2) Schroeder, Shane 10            
     3) Niese, Kyle 9                   4) Wells, Jacob 11                
  7 Pettisville                                           48.90  
     1) Lucas, Dustin 9                 2) Pursel, Justin 11              
     3) Yoder, Caleb 11                 4) Bontrager, Jordan 9            
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Celina                                              1:36.8h   2   10  
     1) Byer, Collen 11                 2) Bader, Braelen 10              
     3) Green, Adam 10                  4) Laux, Logan 12                 
  2 Fairview                                           J1:38.86   1    8  
     1) Core, Jordan 11                 2) Hugg, Christian 9              
     3) Singer, Ryan 12                 4) Meyer, Matt 11                 
  3 Scott                                              J1:38.8h   2    6  
     1) Triplett, Na Eem 12             2) Pratt, Ruben 11                
     3) Johnson, Nickquarion 12         4) Irby, E'Jontae 12              
  4 Ottawa-Glandorf                                     1:40.2h   2    4  
     1) Beckman, Eric 11                2) Schroeder, Shane 10            
     3) Wells, Jacob 11                 4) Leopold, Jacob 11              
  5 Coldwater                                           1:40.3h   2    2  
     1) Staugler, Nick 10               2) Pax, Alex 12                   
     3) Clune, Nick 9                   4) Siefring, Caleb 11             
  6 Defiance                                            1:41.0h   2    1  
     1) Lopez, Nick 12                  2) Kahle, Justin 12               
     3) Cassarez, Joey 11               4) Commisso, Tarron 12            
  7 Bryan                                               1:41.39   1 
     1) Pendegrast, Daniel 10           2) Eyre, Tommy 12                 
     3) Culler, Sean 10                 4) Quillen, Mike 12               
  8 Pettisville                                         1:41.6h   2 
     1) Lucas, Dustin 9                 2) Dykstra, Austin 10             
     3) Pursel, Justin 11               4) Brakefield, Ethan 9            
  9 Napoleon                                            1:47.44   1 
     1) Downey, Andrew 11               2) Witt, Spencer 12               
     3) Sholl, Jared 10                 4) Conroy, Jason 12               
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bryan                                               3:35.79   2   10  
     1) Culler, Sean 10                 2) Eyre, Tommy 12                 
     3) Thongpasouk, Peter 12           4) Whisler, Scott 12              
  2 Ottawa-Glandorf                                     3:37.76   2    8  
     1) Leopold, Jacob 11               2) Ellerbrock, Russ 11            
     3) Toumazes, Nate 11               4) VonderEmbse, Mark 12           
  3 Celina                                              3:43.89   2    6  
     1) Bader, Braelen 10               2) Mertz, Cole 10                 
     3) Jackson, Wyatt 11               4) Laux, Logan 12                 
  4 Coldwater                                           3:46.67   1    4  
     1) Pax, Alex 12                    2) Bruggeman, Chase 9             
     3) Staugler, Nick 10               4) Dippold, Seth 10               
  5 Pettisville                                         3:49.03   1    2  
     1) Mann, Jeremy 10                 2) Dykstra, Austin 10             
     3) Brakefield, Ethan 9             4) Lucas, Dustin 9                
  6 Scott                                               3:55.04   2    1  
     1) Draper, Douglas 11              2) Simmons, Markel 12             
     3) Waters, Kevon 12                4) Johnson, Nickquarion 12        
  7 Defiance                                            3:55.47   1 
     1) Fraley, Austin 11               2) Mansfield, Mike 12             
     3) Rath, Ben 11                    4) Kahle, Justin 12               
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Coldwater                                           8:32.42    10  
     1) Staugler, Nick 10               2) Kuess, Riley 11                
     3) Muhlenkamp, Zach 12             4) Wenning, Jon 9                 
  2 Bryan                                               8:33.69     8  
     1) Whisler, Scott 12               2) Culler, Sean 10                
     3) Gansmiller, Mason 12            4) Eyre, Tommy 12                 
  3 Ottawa-Glandorf                                     8:35.20     6  
     1) Erford, Wayne 11                2) Ellerbrock, Russ 11            
     3) Recker, Brad 9                  4) Trampt-Kindt, Matias 10        
  4 Celina                                              8:38.93     4  
     1) Pease, Derek 12                 2) Mertz, Sean 12                 
     3) Gilstrap, Jacob 10              4) Mertz, Cole 10                 
  5 Defiance                                            8:53.44     2  
     1) Rath, Ben 11                    2) Harpest, Jordan 12             
     3) Schrag, Alex 11                 4) Fraley, Austin 11              
  6 Pettisville                                         9:02.55     1  
     1) Mann, Jeremy 10                 2) Iott, Tim 11                   
     3) Sauder, Danny 10                4) Frey, Dominic 10               
  7 Fairview                                            9:08.75  
     1) Graham, Austin 9                2) Arend, Victor 12               
     3) Eisel, Kaleb 10                 4) Grandey, TC 9                  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bergman, Kyle             11 Coldwater              5-10.00    10  
  2 Witt, Spencer             12 Napoleon              J5-10.00     8  
  3 Mestemaker, Aaron         12 Coldwater              5-08.00     6  
  4 Behnfeldt, Daniel         11 Napoleon               5-06.00     4  
  5 Schwarzbek, Aaron         10 Fairview               5-04.00     2  
  6 Moening, Sid               9 Ottawa-Gland          J5-04.00     0.5
  6 Schmiedebusch, Jason      11 Ottawa-Gland          J5-04.00     0.5
 -- Linsey, Roy               11 Scott                       NH  
 -- Pendegrast, Daniel        10 Bryan                       NH  
 -- Fraley, Austin            11 Defiance                    NH  
 -- Carr, Levi                 9 Bryan                       NH  
 -- Lambert, Gunner           11 Fairview                    NH  
 -- Pearson, Emilo            10 Defiance                    NH  
 
Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Zipfel, Riley             10 Defiance              18-08.25q 
  2 Guilford, Andy            11 Fairview              18-03.50q 
  3 Poncsak, Brandon          10 Bryan                 17-11.00q 
  4 Thongpasouk, Peter        12 Bryan                 17-10.00q 
  5 Singer, Ryan              12 Fairview              17-09.75q 
  6 Beckman, Eric             11 Ottawa-Gland          17-07.75q 
  7 Dippold, Seth             10 Coldwater             17-06.75q 
  8 Kahle, Justin             12 Defiance              17-01.00q 
  8 Bergman, Kyle             11 Coldwater             17-01.00q 
 10 Schroeder, Shane          10 Ottawa-Gland          16-06.00  
 10 Young, Steven             11 Pettisville           16-06.00  
 12 Waidelich, Jakob           9 Pettisville           16-02.75  
 13 Conroy, Jason             12 Napoleon              15-11.00  
 14 Linsey, Roy               11 Scott                 14-08.00  
 15 Witt, Spencer             12 Napoleon              14-06.25  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Thongpasouk, Peter        12 Bryan                 18-09.00    10  
  2 Beckman, Eric             11 Ottawa-Gland         J18-09.00     8  
  3 Guilford, Andy            11 Fairview              18-08.00     6  
  4 Poncsak, Brandon          10 Bryan                 17-11.00     4  
  5 Dippold, Seth             10 Coldwater             17-10.75     2  
  6 Singer, Ryan              12 Fairview              17-09.75     1  
  7 Kahle, Justin             12 Defiance              17-01.25  
 
Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Kramer, Jake              11 Coldwater             46-07.50q 
  2 Rieman, Craig             12 Ottawa-Gland          45-07.50q 
  3 Wells, Jacob              11 Ottawa-Gland          43-05.75q 
  4 Martinez, Mikel           11 Celina                42-00.50q 
  5 Rios, Mike                11 Coldwater             41-03.00q 
  6 Lee, Chad                 12 Bryan                 38-02.00q 
  7 Rath, Nick                12 Defiance              37-09.50q 
  8 Frame, Matt               11 Bryan                 36-00.00q 
  9 Watercutter, Ben          11 Celina                35-11.75q 
 10 Sherman, Eddie            10 Napoleon              34-10.50  
 11 Ticey, Rishard            11 Scott                 32-08.00  
 12 Huber, Mark                9 Napoleon              31-07.50  
 13 Davis, Keonte             11 Scott                 31-05.25  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kramer, Jake              11 Coldwater             46-08.50    10  
  2 Rieman, Craig             12 Ottawa-Gland          45-08.25     8  
  3 Wells, Jacob              11 Ottawa-Gland          43-05.75     6  
  4 Martinez, Mikel           11 Celina                42-00.50     4  
  5 Rios, Mike                11 Coldwater             41-03.00     2  
  6 Lee, Chad                 12 Bryan                 41-02.50     1  
  7 Rath, Nick                12 Defiance              40-00.50  
 
Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Arend, Thomas             11 Fairview                133-05q 
  2 Karhoff, Wyatt            11 Ottawa-Gland            132-08q 
  3 Rios, Mike                11 Coldwater               124-07q 
  4 Boulis, Levi              11 Bryan                   120-11q 
  5 Lee, Chad                 12 Bryan                   117-10q 
  6 Mayes, Troy               11 Defiance                115-02q 
  7 Wells, Jacob              11 Ottawa-Gland            114-03q 
  8 Lydum, Max                 9 Defiance                111-01q 
  9 Kramer, Jake              11 Coldwater               108-11q 
 10 Hoops, Josiah             10 Pettisville             104-01  
 11 Brakefield, Joel          11 Pettisville             100-07  
 12 Wiemken, Zach             10 Napoleon                100-05  
 13 Watercutter, Ben          11 Celina                  100-04  
 14 Miller, Jacob              9 Fairview                 93-01  
 15 Sherman, Eddie            10 Napoleon                 82-02  
 16 Ticey, Rishard            11 Scott                    76-09  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Karhoff, Wyatt            11 Ottawa-Gland            137-10    10  
  2 Arend, Thomas             11 Fairview                133-05     8  
  3 Lee, Chad                 12 Bryan                   127-01     6  
  4 Rios, Mike                11 Coldwater               124-07     4  
  5 Boulis, Levi              11 Bryan                   120-11     2  
  6 Mayes, Troy               11 Defiance                117-09     1  
  7 Wells, Jacob              11 Ottawa-Gland            114-03  
  8 Lydum, Max                 9 Defiance                111-01  
  9 Kramer, Jake              11 Coldwater               108-11